Tudatos vásárlás

Cselekedjünk Alapítvány

Tudatos vásárlás

Szeretnénk elérni, hogy az emberek jelentős része megfontoltabban, tudatosabban válassza ki a megvásárolni kívánt terméket.

Vásárlás közben felelős döntéseket kell hoznunk, mert döntéseinkkel hatással vagyunk az egészségünkre, a magyar gazdaságra, a magyar munkahelyekre, a környezetünkre.

A megvásárolni kívánt termékek jelentős része nem Magyarországon készült. Ezeket a termékeket külföldi cégek, külföldi munkaerővel állították elő. Egy külföldi termék megvásárlásával közvetve mi fizetjük meg azoknak a kínai, német, francia… munkavállalóknak a bérét, akik előállították azt a terméket. A külföldi terméket előállító külföldi cég, a külföldi alkalmazottait a mi pénzünkből fizeti ki, tehát az általunk elköltött pénzből más nemzetek polgárai gyarapodnak. Ha magyar terméket vásárolunk, a termékre elköltött pénzünk az országban marad. Magyar termék előállításához magyar munkaerő szükséges. Magyar termék vásárlásával teremtünk és megőrzünk magyar munkahelyeket, ezáltal erősítjük a magyar gazdaságot.

MAGYAR TERMÉK RENDELET

Magyar termék rendelet

Hazai gyártótól származó, hazai termék vásárlása esetén a termék előállítója helyben, Magyarországon adózik.

Magyar élelmiszerek vásárlása mellett törekedjünk egyéb magyar termékek, ruházati cikkek, bútorok, játékok vásárlsára is.

Az élelmiszereket  és egyéb magyar termékeket ne külföldi tulajdonú multinacionális cégek áruházaiból szerezzük be, hanem magyar cégektől, magyar kereskedőktől, lehetőleg kiskereskedőktől vásároljuk.

Az egészségünk szempontjából is fontos, hogy a kétes eredetű, gyanúsan olcsó import élelmiszerek helyett, hazai égtájon megtermelt minőségi termékeket fogysszunk.

A külföldi áru behozatala, ideszállítása környezetszennyezéssel jár. részesítsük előnyben a honi, friss, szezonális és nem túlcsomagolt termékeket, mert ezeknek alacsonyabb a környezeti terhelésük.

Lehetőségeidhez képest vásárolj magyar termékeket, élelmiszereket, mert ezzel te is hozzájárulsz a magyar gazdaság erősítéséhez, magyar munkahelyek teremtéséhez és megőrzéséhez, sokat tehetsz a hazai termelőkért, vállalkozókért, a környezetedért, az egészségedért.

Keresd a magyar termékcímkékkel elátott élelmiszereket, hazai termékeket.

 

TUDATOS VÁSÁRLÓ – tudatosvasarlo.hu

A tudatos vásárló 12 pontja

1. A pénzeddel szavazol!

A vásárlás a Te döntésed. Eldöntheted, mit és kit támogatsz, mit nem. Nem kell támogatnod a környezetszennyezést, vegyszerezést, gyermekmunkát, a buta, káros és felesleges dolgok tömeges gyártását.

2. A szemét a legdrágább!

A szemét értelmetlen pénzkidobás Neked és terhelés a környezetnek: mindig gondold végig, mennyit dobsz majd ki abból, amit megveszel.

3. Cetli

Vásárlás előtt írd össze, mire van szükséged. A nagy üzletek profi módszerekkel csábítanak felesleges pénzköltésre. Ne hagyatkozz ‘polctrükkökre’.

4. Helyben

A nagy bevásárlóközpontok helyett vásárolj piacon, vagy helyi boltban. Kutasd fel a jó helyeket.

5. Mennyi műanyagot viszel haza?

Vigyél magaddal táskát, szatyrot, ne fogadj el zacskót mindenhol. Válaszd az egyszerűen csomagolt árukat. Keresd a visszaváltható, illetve újrahasznosított csomagolást.

6. Keresd az eredetit!

Ne dőlj be a szép külsőnek és a vicces dumának: kerüld a nem természetes alapanyagból, vegyszerek segítségével, gyárilag előállított ételeket.

7. Olvasd el a címkéket!

Az élelmiszerek és kozmetikumok rengeteg káros (és felesleges) anyagot tartalmazhatnak. Ne kezeld magad vegyszerrel, se kívülről, se belülről, ha vegyszer nélkülit is kaphatsz.

8. Erőszakmentes szépség

Válassz olyan kozmetikumokat, amelyeket állatkínzás nélkül tesztelnek, illetve nem tartalmaznak állati eredetű anyagokat.

9. Tartós használat!

Kerüld az eldobható dolgokat, ezek tömeges előállítása és kidobása energiapazarlással és környezetszennyezéssel jár.

10. Frisset

Friss, hazai idényzöldséget és -gyümölcsöt vegyél az üvegházi, több tízezer kilométert utaztatott, mesterségesen érlelt, agyoncsomagolt és tartósított áruk helyett.

11. Helyi termékeket vegyél

Keresd a lakóhelyed közelében készülő dolgokat. Így a helyi környezetedet támogathatod, valamint kevésbé járulsz hozzá a szállítással járó környezetterheléshez.

12. Nem mindegy!

Ha nincs is tökéletes termék, keresheted mindig a jobbat. Legyél tudatos: járj utána, hogy ki állítja elő, mit tartalmaz, mibe csomagolják, hová kerül.